Здоровий спосіб життя в школі: як навчатися і залишатися здоровими?
Здоровий спосіб життя — це основа успішного навчання та гарного самопочуття протягом усього навчального року. Зробивши кілька простих змін у щоденних звичках, можна значно поліпшити як фізичне, так і ментальне здоров’я.
«Я дуже стараюсь вчитися, але нічого не виходить. Не вистачає сил, увага розсіюється, зовсім зникає бажання щось робити» — знайома ситуація, яку, ймовірно, кожен вчитель чи вчителька чули від своїх учнів або їхніх батьків. Інколи причина зовсім не в лінощах, а в тому, що організму бракує енергії та ресурсів для такого важливого енергозатратного процесу, як навчання. У цій статті ми висвітлимо ключові аспекти, які не лише покращать самопочуття та стан здоров’я, а й сприятимуть кращому засвоєнню матеріалу.
1. Збалансоване харчування
Збалансоване харчування є основним джерелом енергії для організму, тому надзвичайно важливо розпочинати день з поживного сніданку, що містить білки, жири та вуглеводи. Наприклад, їсти зранку вівсянку з фруктами або яйця з овочами. Обід і вечеря також мають бути збалансованими та мати в собі свіжі овочі, фрукти, цільнозернові продукти, такі як гречка або коричневий рис, а також варто не забувати про джерела білка: бобові, мʼясо та риба.
2. Регулярна фізична активність
Фізична активність не тільки покращує настрій і підвищує рівень енергії, але і зміцнює імунну систему. Усього 30 хвилин щоденних вправ можуть суттєво покращити загальне самопочуття. Це можуть бути шкільні уроки фізкультури, заняття спортом після школи, прогулянки на свіжому повітрі або активні ігри з друзями. Прикладом таких активностей є біг, плавання, їзда на велосипеді, групові тренування, заняття йогою, фітнес, командні ігри, такі як футбол або баскетбол, а також силові тренування. Важливо знайти такий вид спорту, який приносить задоволення та допомагає розслабитися після навчального дня. Крім того, зміна видів діяльності з розумової на фізичну й регулярні перерви для руханок, особливо під час онлайн навчання, допоможуть підтримувати оптимальний рівень енергії та концентрації.
3. Достатній сон
Сон має вирішальне значення для відновлення організму та підтримання розумової діяльності. Важливо дотримуватися регулярного режиму, лягаючи спати та прокидаючись в один і той самий час. Підліткам необхідно приблизно 8-10 годин на добу, щоб виспатися. Для покращення якості сну треба обмежити використання електронних пристроїв перед сном і створити в кімнаті спокійну, затишну атмосферу.
4. Управління стресом
Виникнення стресу під час навчання — цілком природне явище, оскільки організм втомлюється. Тому важливо навчитися його долати та розподіляти свої ресурси так, щоб рівень стресу залишався мінімальним. Для цього необхідно ефективно планувати свій час, а також вміти відпочивати й розслаблятися. Медитація, дихальні вправи чи просто читання книги можуть стати відмінними способами зняття напруги. Підтримка з боку друзів і родини також відіграє важливу роль у зниженні рівня стресу.
5. Соціальна активність
Здоровий спосіб життя охоплює не лише фізичне здоров’я, але й соціальний добробут. Соціальна підтримка допомагає краще долати труднощі та формувати позитивне ставлення до життя. Саме тому важливо підтримувати зв’язки з однолітками, відвідувати гуртки, займатися волонтерством — словом, активно брати участь у соціальному житті й налагоджувати контакти. Якщо водночас Ваша діяльність приносить користь суспільству або державі, це ще й додає відчуття «ефекту допомоги» — приємне усвідомлення того, що зробив/зробила щось важливе та цінне.
Лише 5 простих корисних звичок сприятимуть значному покращенню як фізичного, так і ментального стану, що неодмінно матиме позитивний вплив не тільки на успішність у навчанні, але й на загальне самопочуття. Запропонуйте свої учням спробувати впровадити деякі з цих практик у життя та обговоріть згодом, як це вплинуло чи змінило його. Поцікавтеся, у яких соціальних активностях вони беруть участь, і як це впливає на їхнє самопочуття та успішність.
Залишити коментар