
Як оцінити учнів за 4-ма групами результатів: дієві методики з інтегрованого курсу «Українська мова, українська та зарубіжна літератури»
Всі ми прагнемо, аби наша робота приносила результати, чи не так? Виконувати завдання заради завдань навряд чи комусь подобається. Значно приємніше працювати, коли ми знаємо, якого результату очікуємо і що, врешті, здобудемо: нові знання, навички, компетентності.
Однак, аби досягати конкретних результатів, ми потребуємо критеріїв, за якими ми ці результати, зрештою, зможемо виміряти. Наприклад, якщо ми хочемо, щоб наше викладання стало більш якісним та ефективним, спершу потрібно визначити, що для нас означають поняття «якісне» та «ефективне». Наприклад, ми хочемо залучити усіх учнів нашого класу, однак бачимо, що хтось нудьгує, хтось вперто не хоче працювати в команді, хтось весь час малює в зошиті, хтось постійно заважає іншим. Конкретним результатом в цьому випадку буде щось на кшталт: знайдені та вдало застосовані способи розвитку внутрішньої мотивації школярів. Більш зрозуміло, що робити в цьому випадку, правда ж? Ми можемо виділити час на дослідження питання дитячої мотивації в інтернеті чи бібліотеці, поставити собі за мету ближче познайомитися з учнями, щоб більше дізнатися, що їх цікавить, та інше.
Якщо ж ми просто хочемо навчати більше ефективно наприкінці року, то, швидше за все, нічого не зміниться. Розгляньмо тепер приклад вивчення української мови в школі. 8 клас вивчає синтаксис. Всі ці означено-, узагальнено-, неозначено-особові. «І навіщо мені це знати», – думає Сашко, гортаючи підручник. «Щоб добре здати НМТ», – скажемо ми. Але до нього ще цілих 4-5 років. Чи певні ми, що Сашко не потребуватиме вивчати це все ще раз у старших класах, бо у 8-му класі «здасть-і-забуде»? А тепер інше питання: чи допомагають нам знання означено-особових речень, коли ми ведемося на маніпуляцію, не знаємо, що писати в супровідному листі до нашого резюме чи боїмося виступати перед аудиторією?
Українська мова — це не лише вивчення термінів і понять, а література — це не про кількість прочитаних класичних текстів і не про знання біографії письменників. Це вдало доводять авторки та автори інтегрованого курсу «Українська мова, українська та зарубіжна літератури».
Підручник інтегрованого курсу пропонує велике різноманіття завдань:
- збір та аналіз інформації шляхом спостереження за власним мовленням та мовленням інших, дослідження читацьких уподобань одні одних у рубриці «Польове дослідження»;
- усне та письмове спілкування щодо прочитаного, прослуханого або переглянутого, донесення та обґрунтування своєї думки в завданнях рубрики «Форум читачів і глядачів»;
- тренування письмового мовлення, перевірка досліджень на практиці – рубрика «Практикум»;
- обговорення питань мови і літератури щодо яких немає одностайності в рубриці «Дискусійний майданчик»;
- розвиток творчих, креативних здібностей за допомогою написання творів, есе, віршів, малювання, створення танцювальних композицій чи сценок, декламування текстів, розробки індивідуальних та групових проєктів — рубрика «Творча студія»;
- дослідження мови та текстів у завданнях рубрики «Наукова лабораторія»;
- обмін думками щодо читацьких уподобань — рубрика «Індивідуальне читання».
Пропрацювання пропонованих в курсі завдань допоможе учням не лише стати більш грамотними та начитаними, але навчить їх висловлювати свою думку, знаходити підтвердження чи спростування інформації, менше вестися на маніпуляцію, вміти презентувати себе та свої напрацювання.
Школярі вироблять звичку читати для задоволення, вмітимуть працювати з інтернет-джерелами, зможуть створювати презентації, записувати подкасти, створювати сценарії, брати участь у дискусіях, ставити перед собою конкретні цілі та оцінювати свої результати.
Оцінювання конкретних результатів стане звичкою учнів завдяки таблицям «Мірило поступу» (https://rnk.com.ua/107857 ), які авторський колектив пропонує використовувати, аби після вивченого зʼясувати, що вже досягнуто і на якому рівні, а над чим ще варто попрацювати.
Ці таблиці стануть помічником і для вчителів: ви можете їх роздрукувати на кожного учня та вести записи щодо конкретних результатів під час чи після уроку.
Обирайте інтегрований курс «Українська мова, українська та зарубіжна літератури» для сучасних школярів!
Залишити коментар