
Умотивовані учні: реальність чи вигадка
Мотивація людини нерозривно повʼязана з функціонуванням її мозку. Вона виникає завдяки підвищенню рівня дофаміну, що залежить від кількох ключових чинників:
- наскільки цікавою є для нас певна діяльність;
- чи маємо ми чітке уявлення про мету своїх дій;
- як часто ми переживаємо моменти здивування;
- чи вистачає в нашому житті змін і нових вражень.
Такі аспекти формують основу внутрішнього стимулу до дій і впливають на рівень нашої залученості та натхнення.
Крок 1. Розвивайте в учнів вміння ставити цілі
Навчіть школярів формулювати SMART-цілі, що допоможе їм ефективніше досягати результатів:
- S (Specific) — Конкретність: мета має бути чіткою. Наприклад, замість загального «Покращити знання з фразеології», запропонуйте «Вивчити 10 нових фразеологізмів і скласти з ними речення».
- M (Measurable) — Вимірюваність: прогрес можна легко оцінити. До прикладу: «Виконати 5 вправ на вживання апострофа» або «Написати твір із трьома прикладами прямої мови».
- A (Achievable) — Досяжність: цілі мають бути реалістичними. Як-от: «Вивчити 5 правил правопису» звучить краще, ніж «Вивчити всі правила за один урок».
- R (Relevant) — Актуальність: мета має відповідати потребам учня. Наприклад: «Зрозуміти відмінність між прямою і непрямою мовою та навчитися їх правильно використовувати» особливо актуально під час підготовки до НМТ. Про підготовку та враження щодо НМТ 2024 більш детально ми розповіли в нашому матеріалі.
- T (Time-bound) — Обмеженість у часі: Час виконання завдання має бути чітко визначеним. До прикладу: «Протягом 15 хвилин знайти всі іменники в тексті й визначити їхній рід і число».
Завершуйте урок рефлексією
Наприкінці заняття запропонуйте школярам оцінити виконання поставлених цілей. Розгляньте такі питання:
- Чи вдалося досягти цілей? Чому?
- Що було легко, а що спричинило труднощі?
- Що варто змінити наступного разу?
Ця вправа допоможе Вашим учням: усвідомити свої досягнення, зрозуміти, які аспекти потребують додаткової уваги та набути навичок самоаналізу і планування.
Крок 2. Враховуйте зацікавленості учнів
- Почніть заняття із демонстрації, як тема уроку повʼязана з реальним життям. Наприклад, поясніть, як знання з правопису допомагають у створенні резюме.

- Пропонуйте працювати зі знайомим темами для школярів: використовуйте сучасні пісні, рекламні оголошення, уривки зі статей та художніх текстів, дописи із соцмереж.

Крок 3. Змінюйте умови та процес роботи на уроці
- Чергуйте різні типи завдань: переглядайте та обговорюйте тематичні відео, організовуйте роботу в групах, пропонуйте взяти участь у дискусії, підготуйте навчальну гру. Використовуйте електронні ресурси чи додатки зі штучним інтелектом.

- Змініть формат заняття: дайте можливість школярам частково провести заняття, а замість звичного оцінювання впровадьте взаємооцінювання в парах або групах.
Крок 4. Продумайте систему винагороди результатів учнів
Поєднання матеріальних і нематеріальних заохочень стимулює школярів до активного навчання та підвищує мотивацію. Серед нематеріальних винагород є, зокрема:
- Похвала: підкреслюйте успіхи кожного учня та учениці, адже визнання важливе для формування впевненості.
- Значки чи сертифікати: наприклад, «Читач місяця», «Знавець синтаксису», які підкреслюють конкретні досягнення.
- Привілеї: надавайте можливість обирати тему уроку, бути асистентом вчителя або виконувати особливі завдання.
- Додаткові бали: за активність, виконання творчих проєктів чи значний прогрес у навчанні.
Інтегруйте ігрові елементи
- Система балів: школярі можуть заробляти бали за старанність, хорошу поведінку, активну участь у роботі класу/
- «Класний банк»: створіть можливість обмінювати накопичені бали на винагороди, наприклад, канцелярію, додатковий час для творчості чи ігор.
- Колективні цілі: запровадьте спільні винагороди для класу, наприклад, екскурсію чи перегляд фільму за виконання колективного проєкту.
І найголовніше — залучайте учнів до створення системи винагород: надавайте їм можливість пропонувати теми для обговорення чи тексти, які вони хотіли б опрацювати. Це допоможе їм відчути відповідальність і особисту залученість у процес навчання.