Таємниці природи: як зібрати ідеальний гербарій для 7 класу
За концепцією Нової української школи, важливо не лише навчати дітей теорії, а й показувати їм, як використовувати ці знання на практиці. Головний акцент робиться на формуванні різних навичок і компетентностей. Особливо, це актуально для природничих дисциплін, де практичні заняття мають ключове значення. Наприклад, на уроках біології у 7 класі варто використовувати наочні матеріали, такі як гербарій, для вивчення рослин.
Літо – це ідеальний час для вчителів, щоб підготуватися до нового навчального року, збираючи колекцію необхідних рослин згідно з новою програмою. У цій статті ми розглянемо, які рослини можна знайти на території України для використання в навчальному процесі.
Також ми підготували чек-лист, який допоможе Вам легко зорієнтуватися в процесі створення гербарію та зробити його максимально якісним.
Серед вищих спорових рослин, краще зібрати:
1. Зозулин льон звичайний (Polytrichum commune)
Опис: стебло рослини нерозгалужене коричневе, заввишки від 15-20 до 40 см з вузьким зеленими листям. Мох фіксується в ґрунті ризоїдами (ниткоподібними утвореннями), росте угрупованнями у вологих місцях. Досить часто можна зустріти у вогких ялинових лісах або на болотах.
2. Плаун Булавоподібний (Lycopodium clavatum L.)
Опис: стебло розгалужене, з дрібними голчастими вічнозеленими листочками. На верхівці розташовані по два, інколи по три-п’ять спороносних (ті, які містять у собі спори) колосків на довгих ніжках. В Україні поширений на Поліссі та в Карпатах, інколи можна зустріти в північних лісостепових районах. Найпівденнішою точкою зростання плауна є територія поблизу Канева.
3. Щитник чоловічий, або чоловіча папороть (Dryopteris filix-mas (L.) Schott)
Опис: рослина заввишки від 50 до 100 см, має товсте коротке кореневище. Надземне стебло відсутнє, а великі листки відомі як вайї зібрані у вигляді пучка біля основи кореневища. На нижній стороні вайї розташовані соруси, великі округлі структури, що містять спори. Цю тіневитривалу рослину можна зустріти в листяних та мішаних лісах. Чоловіча папороть спороносить у червні-липні, широко розповсюджена майже на всій території України.
4. Сальвінія плаваюча (Salvinia natans)
Опис: характеризується горизонтальним стеблом довжиною від 3 до 8 см. У кожному вузлі стебла розміщено три вайї, дві з них цілокраї й плавучі, а третя розсічена на 9-14 частин занурена у воду. Третя вайя виконує функцію кореня. Рослина існує на межі повітряного й водного середовищ демонструючи унікальну будову своїх плавучих і занурених частин, які синтезують фотосинтез. В Україні Сальвінія плавуча зустрічається в повільних або стоячих водах і озерах, зокрема в басейнах Сіверського Дінця, Дніпра, Дністра, а також на Поліссі в Закарпатській та Львівській областях.
5. Хвощ польовий (Equisetum arvense L.)
Опис: висота рослини від 15 до 40 см. Вона має бурувато-чорне, розгалужене кореневище, з кулястими бульбочками, які виконують запасну функцію. Стебла бувають двох типів: спороносні й безплідні. Спороносні пагони бурого кольору з’являються навесні, і на їхніх верхівках утворюються колоски зі спорофілами, в яких дозрівають спори. Після дозрівання спор ці пагони відмирають, а на їх місці розвиваються нові зелені заввишки 7-50 см. Ці пагони можуть бути простими або розгалуженими, мають 6-12 ребер і містять багатогранні гілочки.
Ця світлолюбна рослина росте в мішаних і листяних лісах. Спороносить у березні-квітні. Хвощ польовий широко поширений майже по всій Україні, хоча в степових районах його можна зустріти лише в долинах річок, ярах і балках.
Для створення гербарію також можна зібрати голонасінні рослини, такі як сосна, модрина і ялина. Під час збору обов’язково потрібно взяти гілку і шишки кожної рослини.
Серед квіткових рослин варто звернути увагу на квасолю, гірчицю, картоплю, чорнобривці, лілії та пшеницю. Для гербарію обов’язково зберіть рослину з квіткою, а якщо вона вже відцвіла, то з плодом.
Створення гербарію дозволяє поєднати теорію з практикою, сприяючи кращому засвоєнню знань про рослини. Багато з цих рослин можна вирощувати в домашніх умовах, що значно спрощує процес їх збору. Не втрачайте можливості зробити уроки біології більш захоплюючими і пізнавальними!