
Проєкти на уроках німецької мови: цікаво, пізнавально, ефективно
Сучасні методи навчання іноземних мов передбачають використання різноманітних форм роботи, які б сприяли активізації пізнавальної діяльності учнів і учениць, розвитку їх творчих здібностей та формуванню практичних навичок. Одним з ефективних методів є організація проєктної діяльності на уроках іноземної мови.
Проєктна діяльність — це форма організації навчального процесу, за якої школярі та школярки працюють над конкретним завданням, проблемою, що має практичне значення. Результатом роботи над проєктом є певний продукт, який може бути представлений у вигляді презентації, відеоролика, вебсайту, театральної постановки тощо.
Перевагами проєктної діяльності на уроках німецької мови є:
- Підвищення мотивації до вивчення мови. Робота над цікавим проєктом, який має практичне значення, стимулює учнів і учениць до активного вивчення німецької мови.
- Розвиток комунікативних навичок. Підлітки мають можливість спілкуватися іноземною мовою під час роботи над проєктом, обговорюючи завдання, обмінюючись ідеями, презентуючи результати своєї роботи.
- Формування соціокультурної компетентності. Проєкти часто передбачають дослідження культури, традицій, історії Німеччини, що сприяє розширенню соціокультурних знань дітей.
- Розвиток творчих здібностей. Учні та учениці мають змогу проявити свою фантазію, креативність, винахідливість під час роботи над проєктом.
- Формування навичок самостійної роботи. Проєктна діяльність передбачає, що школярі самостійно планують свою роботу, шукають необхідну інформацію, аналізують її, роблять висновки.
У підручниках з німецької мови для 8 класів НУШ авторства Світлани Сотникової та Ганни Гоголєвої пропонуються ідеї для проєктних робіт до кожного розділу. Так, наприкінці вивчення теми Deutschland im Fokus у підручнику Hallihallo пропонується проєкт Deutschland-Quiz. Учні та учениці отримують завдання підготувати вікторину про Німеччину. Для цього їм потрібно знайти необхідну інформацію в Інтернеті та проаналізувати її. Після цього потрібно написати запитання для вікторини та знайти відповідні ілюстрації. І нарешті оформити плакат. Презентація проєкту відбувається у формі змагання-вікторини.
До теми Unser Heimatland для проведення проєктної діяльності пропонується декілька тем: Geografische Lage der Ukraine, Malerische Landschaften, Klima und Wetter in der Ukraine, Naturparks und Naturwunder та інші. Школярі та школярки обирають теми, здійснюють пошук відповідної інформації, пишуть тексти, добирають до них малюнки. Презентація проєктів відбувається у формі проведення виставки. Проєкти в підручнику яскраво візуалізовані, що викликає зацікавлення учнів та учениць і мотивує до роботи над проєктом.
До теми Sporttreiben пропонується проєкт Rekorde der Ukraine, результатом якого може бути фотоколаж або відеопрезентація. До кожної проєктної роботи детально та чітко прописані конкретні кроки з яскравою візуалізацією для легшого сприйняття інформації та розуміння учнями та ученицями послідовності своїх дій. Крім того, подаються мовленнєві зразки для презентації проєкту.
Якщо в підручнику Hallihallo проєкти вбудовані в уроки повторення, то в підручнику Deutsch mit Trüffel для проєктної діяльності виділені окремі уроки наприкінці вивчення теми. Наприклад, до теми Deutschsprachige Länder діти можуть підготувати проєкт Ein Land stellt sich vor, результатом якого є проведення токшоу.
Для успішної реалізації проєктної діяльності на уроках німецької мови дотримуйтеся простих, проте ефективних порад.
1. Починайте з простих проєктів, які не потребують багато часу та зусиль.
2. Надавайте учням та ученицям необхідну допомогу під час роботи над проєктом, консультуйте їх, підтримуйте їхню ініціативу.
3. Створюйте умови для ефективної співпраці.
4. Використовуйте різноманітні ресурси, такі як підручники, довідники, інтернет, аудіо- та відеоматеріали.
5. Оцінюйте не тільки результат, але й процес, активність учнів та учениць, їхній творчий підхід.
Проєктна діяльність на уроках німецької мови — це ефективний метод навчання, який сприяє розвитку пізнавальної активності школярів та школярок, формуванню їхніх комунікативних навичок, розширенню соціокультурних знань. Використання проєктів робить процес вивчення німецької мови цікавим, захопливим і результативним.
Залишити коментар