НМТ 2024 з історії України: враження, виклики та поради для успішної підготовки
У період із 14 травня до 25 червня відбулася основна сесія Національного мультипредметного тесту (НМТ), на якій одним з обов’язкових предметів була історія України. Загалом цього року було проведено 18 сесій тестувань. Для кожної, із яких підготували унікальну добірку завдань. Учні вже отримали офіційні результати. Про враження школярів та батьків від цьогорічного НМТ ми розповімо далі в цій статті.
Отже, яким був сам тест з історії України? Нагадаємо, що тестування з історії України охоплює період від ХVІ ст. до сьогодення. Тобто школярі починають підготовку до цього матеріалу ще в 8 класі НУШ.
Тест складався із 30 питань, із яких:
Отже, загалом учні могли набрати 54 тестових бали, які дорівнюють 200 балам. Аби отримати 100 балів у 2023 році, потрібно було набрати 6 тестових балів, щодо цьогорічного порогового балу УЦОЯО (Український центр оцінювання якості освіти), ще не оприлюднили інформацію.
Чи складними були завдання? Офіційно завдання ще не представлені, але ми вже маємо відгуки учнів та вчителів. Тест, за словами тих, хто його склав, був не складний і відповідав програмі. Некоректних питань цього року також не було. В свою чергу, ми поцікавилися думкою педагогів щодо рівня складності завдань. Велика частина з них вважає, що тести були нормального рівня складності: не надто складні, але не дуже й легкі. Чи підтвердилися очікування? Деякі вчителі сподівалися на кращі досягнення від своїх учнів, але загалом більшість оцінюють їх як задовільні. Хоча вчителі зазначили, що результати пробних тестувань інколи були вищими за бали основного тесту.
То що ж впливає на результат НМТ і чому результати пробних тестувань вищі за реальні?
В один день учні виконують завдання із 4 предметів, що є значним навантаженням. Потрібно швидко перемикатися між гуманітарними та точними науками. Завдання з історії України розміщені у 2 блоці і рахуються третім предметом. Отже, перед початком виконання цих завдань школярі вже склали тести з української мови та математики. Хоч між блоками є перерва, мозок однаково дуже втомлений, що заважає повній концентрації на тесті. Багато учнів зізнаються, що на цьому етапі їм стає трохи байдуже на результат, і вони мріють якомога швидше все закінчити.
Також варто врахувати умови, у яких писали школярі: повітряні тривоги, відключення світла, нічні обстріли тощо. Це все теж впливає на учнів та їхні бали. Ті, від кого вчителі очікували результат 180+, писали тест на 150-160 балів. Важливо пам’ятати, що на це вплинув рівень стресу, і за звичних умов вони були б кращими.
На що варто звернути увагу при підготовці до НМТ 2025?
- Зазвичай учні готуються до кожного предмета окремо, виконуючи підготовчі вправи та пробні тестування. Варто також тренуватися писати 4 тести підряд із різних предметів. Це можна практикувати як вдома самостійно, так і в школі з учителями. Для 11-класників корисно влаштовувати симуляції справжнього НМТ, щоб вони розуміли, як усе відбуватиметься і навчилися розподіляти свій час.
- Багато школярів відчувають значний стрес під час НМТ. Щоб зменшити його рівень, важливо протягом року дбати про здорове харчування, повноцінний сон та фізичну активність. Це допоможе уникнути накопичення стресу в організмі.
- Плануйте підготовку завчасно. Учні, які починають готуватися з осені, зазвичай мають вищі результати, ніж ті, хто згадує про неї під час реєстрації на НМТ.
- Навичка керування стресом також необхідна школярам. Вправи для релаксації допоможуть під час НМТ. Декілька з них, які можна використовувати:
- дихальні вправи, такі як вдих, затримка дихання та видихання на чотири рахунки, можуть допомогти заспокоїтися перед тестом;
- візуалізація та позитивні самонастанови знижують рівень тривоги. Уявляйте себе впевнено при виконанні тестів та використовуйте позитивні афірмації, такі як «Я підготувався(лася) до цього тесту» або «Я можу це зробити».
У перерві учні часто думають про помилки, які вони зробили в першому блоці, або переймаються тим, що буде далі, що тільки підвищує стрес. Тому важливо, щоби підлітки дійсно відпочили в цей час. Запросіть шкільного психолога для проведення релаксаційних та дихальних вправ або займіться цим самостійно.
- Мотивація та підтримка незамінні на НМТ. Значну роль відіграє вчитель: підтримуйте учнів, вірте в них, не критикуйте, і тоді в них усе вийде. Запропонуйте їм переглянути мотиваційні відео та фільми, послухати пісні, що надихають.
НМТ — це не те ЗНО (Зовнішнє незалежне оцінювання), що було раніше, і це також нові виклики для вчителів та учнів. Тому варто пам’ятати, що підготовка до НМТ — це тривалий та постійний процес. Але не забуваємо, що вона має бути не лише предметна, а і психологічна. Важливо враховувати різні аспекти навчання, включно зі стресом, фізичною активністю і підтримкою з боку вчителів та батьків. Тільки комплексний підхід допоможе досягти високих результатів.