
Інтервʼю зі співавторкою підручника «Природничі науки» для 8-го класу Юлією Мандренко

Як з’явилася ідея створення саме інтегрованого курсу?
За першою освітою я еколог, а екологія, як відомо, комплексна, мультидисциплінарна наука, що містить у собі всі аспекти функціонування біосфери, де всі компоненти взаємодіють між собою. «Усе пов’язано з усім» — це одна із 4 аксіом Баррі Коммонера, видатного еколога. Саме тому поняття, важливість та цінність інтеграції мені була зрозуміла ще задовго до того, як я ступила на педагогічну стежку.
З якими основними проблемами стикаєтесь щодо курсу: що найбільше лякає учителів
Найбільше лякає — невідомість. І це нормально. Наші вчителі дуже сумлінні та відповідальні, тому викладати новий курс — трішки лячно. Саме тому ми подбали про це й надаємо всю необхідну методичну підтримку, готуємо книгу вчителя з порадами до кожного уроку, а також проведемо курс, де навчимо викладати всіх охочих саме «Природничі науки» й теми, які передбачені модельною навчальною програмою.
Чи реалізовано українознавчий компонент у підручнику?
Для нас (авторського колективу) це було і є дуже важливим завданням не лише через вимоги законодавства, а й через власні погляди та переконання: наша країна дуже багата й на природні ресурси, і на людей, які творили і творять науку. Тому в кожному розділі ми говоримо про видатних українських учених, їхні досягнення та внесок у науковій сфері, про міста, пам’ятки архітектури, рослин та тварин, що поширені на території України та потребують охорони. Я думаю, що учням та ученицям буде дуже приємно, вивчаючи природничі науки, прочитати про своє місто, побачити його герб або якусь споруду, заповідну територію своєї області, сказати «О, я тут був/була!». Це не тільки виховує патріотизм, а ще й наближає учасників освітнього процесу до контексту уроку й самого підручника.
Де знайти натхнення вчителю, який буде викладати цей курс?
Крім власної мотивації викладача ми вбачаємо корисним та доцільним ділитися своїми напрацюваннями в природничому напрямку. Це те, чим ми дуже пишаємось! Маємо відео й анімації в медіатеці з різних напрямків, а також різноманітні доробки, цікавинки, чек-листи, статті, презентації на освітньому порталі. Тут Ви точно знайдете щось, що відгукнеться вам і стане в пригоді — чи то методичні розробки, чи змістовні методичні статті.
Як у підручнику забезпечена відповідність вимогам НУШ?
У нашому підручнику реалізовано діяльнісний підхід, ми пропонуємо добувати знання в процесі практичної діяльності, спонукаємо до пошуку рішень і власних алгоритмів, критичного мислення, розуміння суті процесів. Крім того, ми реалізували та підібрали такі види діяльності, щоб учитель зміг оцінити здобувачів освіти за всіма групами результатів, у тому числі надаємо готові завдання для самоперевірки. Завдання в підручнику — компетентнісно орієнтовані, тобто мають на меті спонукати учня й ученицю не просто дати відповідь, а й міркувати, використовувати вже здобуті знання не лише з природничих наук, а й з інших галузей, екстраполювати їх, висловлювати власну думку, рахувати, мислити творчо та креативно… відтак, можемо сміливо сказати, що підручник відповідає вимогам НУШ! Але ми завжди відкриті до комунікації, дослухаємося до порад та цінних рекомендації як експертів, так і наших апробантів для вдосконалення підручника.
Які в підручнику є родзинки та цікавинки?
Наш підручник — одна велика родзинка!
Але загалом, якщо відмітити основні важливі, на нашу думку, аспекти підручника, то безумовно це:
- розвиток дослідницького мислення (завдяки великій кількості експериментів, досліджень, проєктів, симуляцій тощо);
- формування природничо-наукової картини світу (не просто знання, а розуміння, як влаштований світ, чому та як рухаються тварини, як рослини зростають, чому солона вода замерзає при нижчій температурі тощо);
- електронні ресурси (в електронному додатку на платформі іЗЗі є і завдання до уроків, і симуляції на різноманітних платформах, і відеоролики);
- підхід до науки через розуміння, а не «завчання». Наша мета — показати чому і як «це працює», а не механічно відтворювати вивчену інформацію;
- українознавчий компонент, як засіб пізнання та виховання національної свідомості та патріотизму.
Ознайомитися з підручником можна за посиланням.
