Канікули із користю: 3 найкращі експерименти з хімії на літо
«Уява важливіша, ніж знання. Знання обмежені, тоді як уява охоплює увесь світ, стимулюючи прогрес, народжуючи еволюцію».
Альберт Айнштайн
Літні канікули – це час для відпочинку, цікавих відкриттів та нових вражень. Чому б не поєднати приємне з корисним і не провести кілька захопливих експериментів з хімії усією родиною? Педагогіка партнерства, яку впроваджує Нова українська школа, відкриває багато можливостей для спільної діяльності учнів, вчителів та батьків навіть поза класною кімнатою. Пропонуємо Вам цікаві експерименти з хімії, які з легкістю можна виконати в домашніх умовах.
Але для початку, згадаємо правила безпеки для проведення хімічних експериментів вдома.
Експеримент №1
Індикаторами називають речовини, які змінюють свій колір залежно від того, в якому середовищі вони знаходяться. Середовище буває кислим, лужним або нейтральним. Отже, щоб розпочати експеримент з визначення середовища, Вам знадобиться: індикатор (у нас це буде сік буряка), розчин мила, лимонний сік, оцет, засіб для миття посуду, тертка, невеликі стаканчики та вода.
Спершу приготуємо індикатор: на дрібній тертці натріть буряк, відіжміть сік та додайте води (можна прокип’ятити 5-10 хвилин). Далі в маленькі стаканчики налийте невелику кількість оцту, лимонного соку, розчину рідкого мила і засобу для миття посуду. Потім до кожного стаканчика додайте розчин соку буряку, спостерігайте за магією, як буде змінюватися колір розчину. Порівняйте отриманий колір розчину з таблицею і визначте, яке середовище знаходиться в кожному стаканчику (кисле, лужне чи нейтральне).
Індикатор | Кисле середовище | Нейтральне середовище | Лужне середовище |
Сік буряка | Рожевий | Темно-червоний | Малиновий |
Експеримент №2
Для експерименту вам знадобиться: невеликий стаканчик, сода, оцет, рідке мило або засіб для миття посуду, ложка та харчовий барвник (за бажанням).
Візьміть стаканчик і наповніть його содою приблизно на третину. Додайте кілька крапель мила і барвника для створення більш дивовижного ефекту. Повільно налийте оцет у стаканчик. Відразу ж почнеться хімічна реакція між оцтом і содою, в результаті якої утвориться вуглекислий газ і вода. Мило допоможе створити піну, що виглядатиме як виверження вулкана.
Експеримент №3
Для експерименту вам знадобляться: кухонна сіль, гаряча вода, прозора скляна банка або великий стакан, ложка, нитка, олівець, харчовий барвник.
Приготуйте насичений розчин, тобто такий, в якому більше не може розчинятися сіль і вона випадає в осад. Для цього налийте в банку або в стакан гарячу воду і додавайте кухонну сіль, постійно помішуючи, поки сіль не перестане розчинятися. Додайте харчовий барвник, щоб ваші кристали мали яскравий колір. Потім візьміть нитку і прив’яжіть її до олівця. Опустіть нитку в банку так, щоб вона не торкалася стінок і дна. Олівець покладіть зверху на банку.
Далі, потрібно зачекати. Залиште банку на декілька днів, в місці, де вона не буде заважати. Вода поступово випаровуватиметься, а кристалики солі осідатимуть на нитці. З кожним днем вони ставатимуть більшими. Як тільки, кристали досягнуть бажаного розміру, завершіть експеримент.
Експерименти з хімії можуть бути простими й надзвичайно цікавими, розвінчуючи міф, що хімія – це складна і нецікава наука. Проведення таких активностей, додадуть яскравих вражень до літнього відпочинку. Але, при цьому, не забувайте дотримуйтесь правил безпеки під час проведення експерименту!