
Інтервʼю зі співавтором підручника «Історія України» для 8-го класу Олександром Гісемом

Яка головна концепція підручника та його наскрізні лінії?
Головне призначення будь-якої концепції полягає в інтеграції певного масиву знань, у прагненні використовувати його для пояснення, пошуку закономірностей. Відповідно підручник і є тим ідеальним інструментом реалізації концепції. Для пояснення концепції нашого підручника доречним буде пригадати афоризм Цицерона: «Ми вчимося не для школи, а для життя». Варто наголосити: не просто “для життя”, а для життя в суспільстві. У цьому полягає головна функція нашого підручника з історії. Це формування певних життєвих позицій, які тут і тепер, сьогодні й завтра, мають бути актуальними в соціумі. Підручник пропонує ту модель поведінки людини в суспільстві та в різноманітних ситуаціях соціального життя, яку ми б хотіли бачити від майбутнього громадянина. Історичні приклади є тим досвідом життя суспільства.
Щоб досягти цієї мети важливим є добір інформації та те, під яким кутом зору її подавати. Адже ясно, що підручник – це урізані знання, бо не може бути розміру підручника, подібного до всієї історії. Ми, як автори, намагалися показати взаємозалежність усіх сфер історичного буття суспільства: політики, економіки, релігії, культури, глобальних процесів людства, місце в них України.
На сьогодні головним є досягнення суспільного консенсусу, об’єднання для супротиву російській агресії та вироблення подальшої стратегії розвитку нації та держави. Підручник є інструментом у цій справі.
Які теми в підручнику, на вашу думку, є найбільш цікавими для школярів?
Особливістю підручників, як зазначалося раніше, є те, що вони містять уже відібраний масив даних. І, як правило, концентрується цікава й корисна інформація. Тому виділити якусь окрему тему неможливо. Кожен розділ, параграф підручника є захопливою оповіддю про минуле. У підручнику подано чимало матеріалу, який раніше не був присутнім у шкільних підручниках, але є важливим для розуміння тогочасних процесів. Ми крок за кроком намагаємося позбутися того радянського багажу, який дотепер прослідковується в нашій шкільній освіті.
З якими унікальними історичними аспектами зустрінуться вчителі та учні, коли будуть працювати з підручником?
Унікальним у підручнику є баланс між його компонентами, що забезпечує якісні результати навчання. Авторська оповідь, уривки з джерел, ліхтарики-вставки з детальнішою розповіддю про якісь конкретні епізоди чи постаті, карти й малюнки-схеми, графіки, ілюстрації, карикатури, фотографії, репродукції, діаграми тощо, усе це поєднано із сучасною методикою системи завдань.
Чи враховані сучасні історичні дослідження у вашому підручнику?
Так, усі сучасні дослідження враховані, починаючи з періодизації, понятійного апарату, до змістового наповнення.
Щоб ви порадили педагогам, аби максимально ефективно використовувати цей підручник в освітньому процесі?
1) Ретельно ознайомитися з матеріалом підручника і його додатковими можливостями в електронному додатку на платформі .
2) Розробити підходи для вибудовування індивідуальної траєкторії подання матеріалу для кожного учня.
3) Підтримувати зв’язок з авторами та видавництвом через соціальні мережі, вебінари тощо.

Ознайомитися з підручником можна за посиланням.