
Інтервʼю зі співавтором підручника «Хімія» для 8-го класу Олексієм Григоровичем

Як ваш підручник допомагає розвивати практичні навички з хімії?
Варто наголосити, що на сьогодні перехід до нового держстандарту не просто передбачає наявність знань, а й опанування навичок досліджувати природу, робити певні висновки зі своїх досліджень тощо. І саме в цьому підручник має не тільки допомогти, а він є опорою для учителів у процесі переходу на компетентнісне, дослідницьке навчання. У підручнику вже є чимало елементів для цього: ми спочатку щось досліджуємо, намагаємося робити певні висновки, а лише потім це вже втілюємо в певні наукові теоретичні напрацювання. Це не повною мірою, але багато в чому втілено в навчальних дослідженнях. Деякі з них передують вивченню відповідного теоретичного матеріалу, що дає змогу спочатку отримати певні експериментальні результати, грунтуючись на яких учні зможуть спробувати створити власні гіпотези та перевірити їх на правдивість.
Практичні навички – це не просто розуміння та дослідження природи, а ще й навички складання хімічних рівнянь, розв’язування задач. Тому ми намагалися створити певні алгоритми, які наштовхнуть учнів і учениць розробити власні концепції, а потім порівняти це з тим, що пропонуємо ми. І от алгоритмізація процесу є доволі великим плюсом підручника, щоб усім було простіше з цим працювати, як учителям, так і учням.
Як реалізовано українознавчий компонент у підручнику?
Тут усе дуже цікаво! Ті знання й навички, які опановуються учнями в 7-9-их класах здебільшого не стосуються українських реалій, наприклад, 7-ий клас – це давньоєгипетські та давньогрецькі етапи розвитку нашої цивілізації, також ми торкаємося навіть алхімічного періоду. Проте серед визначних українських вчених багато відомих хіміків та хімікинь. Саме тому ми приділяємо багато уваги українознавчому компоненту на сторінках нашого підручника: показуємо як розвивається хімічна наука та технологія в Україні, які наукові процеси відбуваються, як досліджуються різноманітні явища, які досягнення мають видатні українські учені, сучасні дослідники та дослідниці.
Формування базових знань/навичок/вмінь
8-ий клас є дуже багатогранним, адже, окрім того, що ми починаємо говорити про стехіометрію, атомні та масові відношення, ми фактично вводимо поняття та формуємо розуміння про те, яке значення мають дослідження, що відбувалися 200-300 років тому, як вони впливають на наше розуміння хімії сьогодні. Певною мірою показуємо, що та як зробили вчені. Доводимо, що хімія — це експериментальна наука. Ми отримуємо знання впродовж експериментів й хочемо долучити до цієї діяльності учнів, запропонувавши в підручнику для виконання 11 цікавих та різноманітних навчальних досліджень. Серед яких є роботи по одержанню та вивченню властивостей різноманітних газів, визначенню кислот та основ у побутових хімікатах за допомогою природних індикаторів, моделюванню парникового ефекту, визначення математичних закономірностей перебігу хімічних реакцій тощо Крім того, 8-ий клас закладає суттєвий фундамент розуміння природничо-наукової картини світу, адже ми говоримо про ті речовини, які нас оточують: кисень, озон, вуглекислий газ, чадний газ, метан, показуємо, як ці речовини впливають на наше життя, розглядаємо питання парникового ефекту, вуглецевого сліду та декарбонізації діяльності людини. Це не просто формування базових умінь та навичок, а ще й формування світогляду.
Ознайомитися з підручником можна за посиланням.