
Інтервʼю з авторками підручника «Українська мова» для 8-го класу Інною Літвіновою та Оленою Якименко
Запитання до авторки підручника «Українська мова» для 8-го класу Інни Літвінової

Для чого потрібні нові підручники? Що змінюється в українській мові, аби їх постійно переписувати?
По-перше, таки змінюється. У 2019 році оприлюднено нову редакцію українського правопису, де з’явилися певні зміни. Їх небагато, але вони є, а отже, на них треба реагувати.
Та насправді це не головне. Підручник — це інструмент для навчання наших дітей, і він має повністю відповідати інтересам і запитам цільової аудиторії. Тобто бути цікавим і практичним. Якщо Ви, доросла людина, згадаєте себе в підлітковому віці й порівняєте із сучасними тінейджерами — Ви побачите прірву.
Чому така різниця важлива для підручників?
Тому, що змінюється життя, змінюються інтереси, змінюється спосіб спілкування, теми для обговорення. Усе це має відображатися в текстах підручників з української мови. І ще один важливий момент — наша освіта, зокрема мовна, зараз переорієнтовується на практику.
Що ви маєте на увазі під «практикою»?
Те, що учні вивчають на уроках української мови, має проростати в навичках грамотної та ефективної комунікації.
Подумайте самі: навряд чи Ви потрапляли в скрутну ситуацію через те, що не могли визначити тип присудка в реченні. Але, напевно, були моменти, коли бракувало слів, щоб аргументувати свою позицію, чітко сформулювати думку чи точно поставити запитання.
Саме такі завдання, спрямовані на розвиток комунікативних навичок, зараз мають бути в підручниках з української мови. Над цим ми і працюємо.
Що спонукало вас взятися за написання підручника, і як на це вплинув ваш власний досвід спостереження за навчанням школяра?
Це рішення мені далося дуже непросто, оскільки я усвідомлювала, що написання підручників для школярів — це шалена відповідальність. Але так сталося в моєму житті, що моя дитина пішла до першого класу нової української школи. Зараз син якраз у 7-му класі. І от поки він навчався в початковій школі, до мене прийшло усвідомлення, наскільки це покоління дітей відрізняється від попередніх. А також той факт, що я є фахівцем з української мови, я маю велику кількість посібників і підручників уже для старшої школи.
І те, що я знаю, як розказати про українську мову цікаво й доступно вже новому поколінню дітей, зумовило мою згоду. Отже, зараз я в цьому шалено складному, але цікавому й потрібному процесі написання підручників.
Якими, на вашу думку, мають бути сучасні підручники, щоб вони були цінними для учнів?
Отут ключовим є те, що підручник має бути саме для учня чи учениці. Тобто він має бути цікавим учням та ученицям, доступним для їхнього розуміння та готувати до дорослого реального життя. Якщо ми говоримо про підручник з української мови, то школярі та школярки мають навчитися грамотно, вільно, ефективно спілкуватися в різних ситуаціях.
Яким ви бачите ідеального сучасного вчителя та яку роль він має відігравати у становленні учня?
На мою думку, сучасний вчитель – це мудрий, дружньо налаштований наставник, який допомагає дитині розкрити таланти й обрати свою життєву позицію. Причому цей вибір зумовлений переважно поведінкою вчителя та вчительки, бо ми ж любимо чи не любимо якийсь предмет з огляду на те, як ставимося до викладача. Тому тут більше важливий такий наставник, який завжди поряд, який допомагає, який направляє.
Що є головною особливістю вашого підручника, яка робить його цікавим і корисним для підлітків?
Основною родзинкою підручника я би назвала максимальну орієнтованість на сучасних підлітків. Ми говоримо зрозумілою їм мовою, ми порушуємо цікаві для них теми, ми добираємо актуальні для них приклади. Тобто максимальна цікавість і комфорт, і максимум практичних завдань.
Запитання до авторки підручника «Українська мова» для 8-го класу Олени Якименко

Як ви прийшли до ідеї створення підручника для 8-го класу та яку роль у цьому відіграла ваша співпраця з пані Інною Літвіновою?
Я не один рік працювала редакторкою підручників, зокрема з нинішньою моєю співавторкою пані Інною Літвіновою, аналізувала відгуки вчителів, учнів, експертів, пропонувала авторам свої ідеї, які часто були враховані, і в мене зрештою склалось уявлення про те, якими хочуть бачити ці підручники користувачі та як можна їх покращити, на мою думку. І логічним чином ми з пані Інною перед початком роботи над 8-им класом дійшли висновку, що певні ідеї зможу втілити саме я. І хоча завжди я думаю, що найкраще саме вчителі з досвідом викладання знають, як треба навчати дітей будь-яких предметів, але іноді людина, яка приходить іззовні може підкинути якісь ідеї, які декому в постійній буденній роботі просто не спадуть на думку. І я вирішила спробувати стати такою людиною із поглядами теоретика або особистості, яка ставить себе на місце дитини, на місце вчителя. Я спробую щось привнести в цей підручник, щоб він став цікавішим.
Якими, на вашу думку, мають бути сучасні підручники, щоб вони були цінними для учнів?
Сучасний підручник для сучасного учня. Перш за все, він повинен бути для учня й учениці. Він повинен бути для них цінністю. Він має бути, по-перше, інструментом, щоб, як ми завжди говоримо, підготуватися до дорослого життя. Тобто він повинен давати якісь інструкції, рецепти, як спілкуватись, як існувати в нашому навантаженому інформацією середовищі, як контактувати з іншими, як уміти висловлювати свою думку і т. п.
По-друге, крім підготовки до майбутнього життя не менш важливим є та дійсність, у якій ми живемо зараз. Тому підручник має бути також і тим інструментом, який робить життя кращим уже зараз. Для цього він повинен містити цікаві тексти, яскраві малюнки. Він повинен звертатись до тих тем, які цікавлять учнів та учениць певного віку, для якого ми готуємо підручник.
І, власне, усі ці якості ми намагалися втілити у своїй роботі. Дуже сподіваюсь, що нам це вдалось.
Які ключові навички та знання, на вашу думку, має передати вчитель своїм учням?
Учителька або вчитель, на мою думку, має ставити собі за мету дати своїм учням і ученицям ті інструменти, які вони зможуть використати в житті. Якщо це українська мова, то способи спілкуватися, висловлювати свою думку, сприймати інформацію, засвоювати її, аналізувати, захищатися від якихось негативних впливів інформаційного середовища і, звичайно ж, засвоїти ті теоретичні положення, які знадобляться їм під час різноманітних іспитів, які вони складатимуть, завершуючи шкільне навчання, вступаючи у заклади вищої освіти. Від цього, звісно, нікуди не подітися. У нашому підручнику ми намагались допомогти вчителям і вчителькам у цьому. Також вчителі є і підтримкою в багатьох позаурочних моментах для своїх учнів, коли це їм потрібно.
Мені здається, дуже важливо вибудувати свою стратегію в роботі, щоб викладати свій предмет. Побудувати довірливі і водночас з відповідною дистанцією шанобливі взаємини з учнями. Бажаю в цьому успіхів нашим шановним учителькам і вчителям.
Що б ви хотіли побажати вчителям у їхній професійній діяльності?
Я б хотіла побажати нашим учителям і вчителькам, перш за все, почуватись реалізованими у своїй роботі, відчувати задоволення від неї. По-друге, знаходити ключик до своїх учнів, взаєморозуміння з ними, бачити результат своїх зусиль, і відчувати, наскільки цінними ви є для всіх нас, для всього українського суспільства.

Ознайомитися з підручником можна за посиланням.