
Інтервʼю з авторками підручника «Біологія» для 8-го класу Людмилою Довгаль та Ольгою Тагліною
Інтервʼю зі співавторкою підручника «Біологія» для 8-го класу Людмилою Довгаль

Яка основна ідея Вашого підручника, і як вона допомагає учням краще зрозуміти матеріал?
Підручник «Біологія 8 клас», написаний за модельною навчальною програмою (МНП) «Біологія 7-9 клас» Самойлов А., Тагліна О., Утєвська О., відрізняється від інших поєднанням класичних поглядів на біологію людини із сучасним наповненням самого підручника, що якнайкраще відповідає вимогам НУШ.
Відповідно до МНП у підручнику 8-го класу розглядається 10 тем, які ви можете переглянути за посиланням.
Наш підручник особливий тим, що кожну тему про фізіологічні системи органів ми починаємо з параграфа, присвяченого фізіологічним функціям живих організмів і еволюції цих систем у тварин, зокрема хребетних. Ця особливість є через те, що в 7 класі не розглядалася анатомія та фізіологія тварин для полегшення курсу 7 класу. Завдяки цьому наш підручник вигідно відрізняється від інших навчальних посібників, де ботаніку й зоологію просто об’єднали в один курс.
Підручник містить рубрики, які допоможуть учителю організувати 3–4 різні види діяльності на уроці відповідно до концепції НУШ. Практична частина курсу розміщена безпосередньо на сторінках підручника й часто є окремими елементами уроку, сприяючи розвитку в здобувачів освіти ГР 1 і ГР 3. Велика кількість якісної інфографіки, таблиць і ілюстрацій полегшує сприйняття матеріалу учнями з кліповим мисленням.
Які нові підходи чи цікаві методи Ви використали, щоб підручник був сучасним і цікавим для учнів?
Система рубрик підручника дає змогу організувати інтерактивне навчання за підходом «рівний рівному» — це й «Відкритий мікрофон», і «Поміркуйте й обговоріть ситуацію», «Робота в парі», «Робота в групі», «Знайдіть інформацію та виконайте завдання». Підручник помірковано насичений інфографікою, таблицями, схемами, що дає можливість організувати дослідницьку діяльність щодо перетворення одного виду інформації та текстів у інші,розвиває критичне та креативне мислення.
Які теми чи розділи Ви вважаєте найважливішими й чому?
Усі теми підручника однаково значущі, авторський колектив намагався зробити їх рівномірно насиченими програмним матеріалом.
Як у підручнику показано українознавчий компонент і які приклади з природи України Ви навели?
У підручнику згідно з МНП буде окремий довідковий матеріал про вітчизняних учених і лікарів, що розвивали науку та медицину. У завданнях після кожного параграфа є спеціальні українознавчі завдання.
Які поради Ви могли б дати вчителю, який працює за Вашим підручником
Порада одна – використовувати нашу рубрикацію для організації і конструювання уроків відповідно до концепції НУШ. Активно користуватися методичною підтримкою та електронним додатком на платформі .
Інтервʼю зі співавторкою підручника «Біологія» для 8-го класу Ольгою Тагліною

Яка основна ідея Вашого підручника, і як вона допомагає учням краще зрозуміти матеріал?
Основною ідеєю нашого підручника «Біологія» для 8-го класу є ідея цілісності живої природи й використання холістичного підходу під час вивчення людини, як невіддільної частини біосфери.
З огляду на цю цілісність, організм людини представлений у підручнику як результат довготривалої біологічної еволюції. Тому до підручника входять теми, що присвячені еволюції тих чи інших фізіологічних систем, які забезпечують основні функції живого.
Усі фізіологічні системи людини показані в їхніх взаємозв’язках, як природна цілісність. Показані адаптивні пристосування кожної системи до умов існування організму.
Матеріал подано логічно й послідовно. Наприклад, вивчення опорно-рухового апарату починається з теми про рух як властивості живого, далі розповідає про еволюцію цієї системи у тварин і завершується особливостями руху людини. Аналогічно дихальна система розглядається від загальних процесів дихання до будови й функцій у людини.
Такий підхід дає можливість не тільки отримати знання щодо анатомічних та фізіологічних особливостей людини, але й забезпечує формування цілісної науково-природничої картини світу, показує людство, як вид, що має певну еволюційну історію і характеризується такими соціальними особливостями, яких не мають тварини.
Які нові підходи чи цікаві методи Ви використали, щоб підручник був сучасним і цікавим для учнів?
Усі методи, які ми використовували в підручнику, відповідають головній ідеї Нової української школи – компетентнісному навчанню. Зміст і методи, які пропонує підручник, спрямовані на необхідний освітній результат — формування наскрізних компетентностей, вміння не тільки здобувати, але й застосовувати отримані знання на практиці, розкриття особистісних можливостей та інтересів тих, хто навчається. Підручник забезпечує впровадження в процес навчання таких підходів, що забезпечують формування м’яких навичок (soft skills), розвиток особистості та творчого мислення. Він дає можливість використовувати проєктні технології та технології розвитку критичного мислення.
Наприклад, у темі «Живлення як властивість живого» пропонуються такі типи завданнь: розв’язання проблемних питань, дослідження будови зубів, лабораторні досліди, моделювання, аналіз англомовних текстів, пошук і презентація інформації про хвороби травної системи, раціональне харчування тощо.
Цікаві методи підручника відображені в його рубриках: «Поміркуйте й обговоріть ситуацію», «Поділіться своїми думками», «Відкритий мікрофон», «Знайдіть інформацію й виконайте завдання», «Розв’язання проблемних питань і завдань із теми», «Індивідуальна робота», «Робота в парі», «Робота в групі». Саме ці рубрики дають можливість формувати такі наскрізні вміння як вміння висловлювати власну думку й захищати її, критично й системно мислити, логічно обґрунтовувати власну позицію, діяти творчо, виявляти ініціативу, приймати рішення, розв’язувати проблеми, співпрацювати з іншими.
Які теми чи розділи Ви вважаєте найважливішими і чому?
Важливими й водночас складними є теми, присвячені регуляторним системам організму людини: нервовій, ендокринній та імунній. Це теми «Подразливість як властивість живого. Будова й функції нервової системи людини, сенсорних систем» і «Саморегуляція і гомеостаз як властивості живого. Нейрогуморальна регуляція. Імунітет». Вони потребують інтеграції знань про будову та функції фізіологічних систем у контексті їхньої регуляції.
Вивчення починається з розгляду подразливості, як властивості живого та її проявів у тварин. Еволюція нервової системи подана в загальних рисах, з акцентом на різноманітність сенсорних систем, будову та функції нервової системи людини й регуляцію роботи організму.
Поняття саморегуляції та гомеостазу розкривається через нейрогуморальну регуляцію функцій організму людини, будову та функції ендокринної системи. Навчання ґрунтується на практичному дослідницькому підході, зокрема через розв’язання проблемних завдань (наприклад: «Який взаємозв’язок між розміром мозку або співвідношенням розмірів мозку з розмірами тіла та складністю поведінки організмів?») та лабораторні дослідження:
- мікроскопічна будова нейрона та нервової тканини;
- визначення акомодації ока;
- виявлення сліпої плями;
- перевірка слухової чутливості;
- дослідження сприйняття кольору й температурної адаптації рецепторів;
- визначення реакції зіниць на світло.
Також пропонуються моделювання сенсорних систем, аналіз інформації про профілактику хвороб, STEAM-проєкти («Виготовлення моделі ока чи вуха та дослідження оптичної системи ока»).
Імунна система вивчається через обговорення питань:
- «Як працюють вакцини?»;
- «Чому важливий популяційний імунітет проти інфекційних хвороб?»;
- «Як вакцинація змінила світ?».
Є також критичний аналіз неправдивої інформації та стереотипів щодо вакцинації, впливу вітамінів С, D та інших вітамінів на імунітет людини (робота в групі), пошук, оцінка, систематизація та презентація інформації щодо захворюваності на інфекційні хвороби в контексті розвитку медицини й вакцинації, графічне подання інформації у вигляді графіків або діаграм, пошук, оцінка, систематизація та презентація інформації щодо функцій гормонів і залоз, які їх виробляють, проєкти «Йододефіцит в організмі людини, його наслідки та профілактика», «Гіпотиреоз та діабет: найпоширеніші ендокринні захворювання» (на вибір учня / учениці).
Як у підручнику реалізовано українознавчий компонент і які приклади з природи України Ви включили?
Підручник містить різноманітний українознавчий компонент, який відповідає тематиці курсу «Біологія» 8-го класу. Наприклад, пропонується така робота в групі: «Уявіть, що ви — різні лікарі, які прийшли й записуєте подкаст про здоров’я. Тема подкасту: “Чому високий тиск небезпечний і як він упливає на організм?” Поясніть популярно цю тему слухачам відповідно до вашої “лікарської спеціалізації”. Порадьте, у яких медичних закладах України можна пролікуватися».
Або даються статистичні дані саме по Україні: «Основною причиною атеросклерозу є підвищення рівня ліпідів у крові вище за норму — гіперліпідемія. Згідно з науковими дослідженнями, в Україні 68 % людей мають підвищений рівень ліпідів у крові. До того ж у 10,5 % це зумовлено спадково, тоді як у 57,5 % — через спосіб життя. Тобто, змінивши свої звички, більша частина населення може знизити ризик захворювань серця і судин».
Підручник містить статистичні дані по Україні, наприклад, про рівень гіперліпідемії, а також інформацію про видатних науковців, таких як Ілля Мечников і Микола Амосов. Запитання та завдання орієнтовані на аналіз українського досвіду:
- дослідження календаря вакцинації МОЗ України;
- проєкти про йододефіцит і ендокринні захворювання;
- аналіз впливу вакцинації на здоров’я населення;
- критичний розбір міфів про імунітет і вакцинацію.
Учні працюють із картами, статистикою, досліджують діяльність українських учених, аналізують медичні та соціальні наслідки, готують доповіді про видатних діячів української науки та медицини. Це сприяє формуванню наукового світогляду, пов’язаного з українським контекстом.
Які поради Ви могли б дати вчителю, який працює за Вашим підручником
Учителям, які працюють за нашим підручником хотілося б порадити підходити до роботи творчо, планувати урок, користуючись текстом і завданнями підручника так, як уважають за потрібне. Можна обирати завдання на свій розсуд, бо їх багато і, можливо, не треба всі виконувати. Краще зробити менше, але якісно. Швидкість навчання теж може бути різною, щось вивчається і розуміється одразу, а щось потребує певного часу.
Головне дотримуватися важливих ціннісних орієнтирів, на яких ґрунтується і кожен окремий урок, і система навчання в цілому. Це повага до особистості учнів і учениць, визнання пріоритету їхніх інтересів, власного вибору та прагнень. Необхідна постійна підтримка пізнавального інтересу та наполегливості в навчанні, атмосфери довіри, доброти, справедливості, взаємоповаги і взаємодопомоги, здатності до конструктивної взаємодії. Підручник забезпечує можливості формувати саме таке доброзичливе середовище для навчання, яке базується на практичній діяльності, вмінні працювати в команді, можливості висловлюватися, вести діалог, захищати власну думку, дізнаватися нове, використовувати отримані знання для вирішення тих чи інших проблем.
Дякуємо всім учителям, які працюють за нашим підручником, за їхню творчу й таку потрібну для всієї України роботу!

Ознайомитися з підручником можна за посиланням.