
Інтервʼю з авторами підручника «Здоровʼя, безпека та добробут» для 8–го класу
Ми живемо в мінливому світі. Дуже багато невизначеностей на сьогодні. І якщо думаємо, що невизначеності завтра завершаться, то ми глибоко помиляємося. Світ змінюється. І одна з причин зміни цього світу — це російсько—українська війна, яка переформатовує не лише життя українців і українок, а й життя планети Земля загалом. Як жити нашим дітям у такому світі? Адже ми всі розуміємо, що процес його перебудови триватиме певний час. І діти наші не чекатимуть, допоки цей світ зміниться та стане стабільним. Слід навчитися жити в такому часі, адже життя — це завжди тут і зараз.
Саме про це — підручник для 8—го класу «Здоровʼя, безпека та добробут».
А ще — про життєстійкість… Чи можна виховати життєстійкість? Чи можна її вибудувати? Чи це те, що дається людям від народження?
Відповідальність. У часи невизначеності дуже важливо, аби наші діти були відповідальними. Однак як поєднати відповідальність і свободу? Як зберігати добробут в умовах невизначеності? Про це ви дізнаєтеся на сторінках підручника «Здоровʼя, безпека та добробут».
Слово авторському колективу.
Олена Шиян.
Як розповісти підліткам, що таке свобода?
— Підлітки часто сприймають заборону чого—небудь як обмеження їхньої свободи. Особливо сьогодні, у часи невизначеності, коли чітко й справді не визначені межі самої свободи. У наших дітей часто виникає асоціація, що свобода — це вседозволеність. Але це не так. Свобода — це про відповідальність, доброчесність і самовладання. Це можливість ухвалювати власні рішення й бути відповідальними за ці рішення. Свобода – це вибір варіанту, який тобі найближчий, але це той варіант, який забезпечує так само свободу іншим. Свобода – це вміння говорити «ні». Свобода – це вміння сказати «так». І саме цьому ми присвячуємо окремі теми нашого підручника.
Поняття свободи часто супроводжується таким явищем як маніпуляція.
Алевтина Седоченко.
Як допомогти учнівству навчитися розпізнавати маніпуляції інших людей?
— У нашому підручнику ми розповідаємо, як не піддаватися маніпуляціям. Адже маніпулятори є скрізь: і в інтернет—мережі, і в реальному житті. Ми вчимо наших учнів та учениць, як не потрапити в поле дії маніпулятора чи маніпуляторки. Маніпуляції – це часто про токсичні стосунки. Підлітки ще не зовсім добре можуть усвідомлювати, коли ними маніпулюють. І тому нашим завданням було розказати, що таке маніпуляція і як не допустити, щоб тебе знецінювали або звинувачували в тому, що ти такий, як ти є. Ось про це ми говоримо з нашими дітьми.
Світ постійно змінюється, і в ньому багато різних небезпек. На жаль, в Україні сьогодні часто можна натрапити на різні небезпечні предмети, повʼязані з воєнними діями. Що може зробити підліток, аби убезпечити людей загалом і себе зокрема?
Василь Дяків.
– Ми маємо надати дітям таку інформацію, щоб вони могли убезпечити життя своє, своїх близьких, рідних і людей навколо. Тому на сторінках підручника ми пропонуємо певні алгоритми дій у тих чи тих небезпечних ситуаціях. Наприклад, як поводити себе при виявленні вибухонебезпечних предметів, під час пожежі, як готуватися до евакуації в разі радіаційної небезпеки чи хімічної атаки тощо. Для унаочнення створені пам’ятки дій для учнівства, розроблені завдання для відпрацювання навичок самозарадності.
Про це писати дуже важко, зважаючи на те, що пишемо насамперед для дітей. Однак уникати цих тем сьогодні не можна. Це також реалії мінливого світу.
Ольга Тагліна.
Як підтримувати своє здоров’я в часи невизначеності?
– У складні періоди обовʼязково маємо дбати про всі свої складові здоровʼя, починаючи від психоемоційного здоровʼя і завершуючи власне фізичним здоровʼям. Навіть більше. Сьогодні підлітки живуть у світі, де може трапитися випадок, коли їм треба самостійно надати психологічну допомогу тим людям, які її потребують. Чи зможе підліток бути цінним у цій ситуації? Ми пропонуємо на наших сторінках приклад діалогу, коли підліток може поговорити з людиною, яка потрапила в дуже неприємну ситуацію і перебуває в стані стресу.
Далі. Крім різноманітних лайфхаків із подолання стресу, ми говоримо і про те, як промоніторити власне здоровʼя.
Моніторинг здоров’я – це тривале спостереження за розвитком організму для того, щоби побачити, які зміни відбуваються і що треба зробити, аби ці зміни були лише на краще. Підліток може простежити, як змінюється його чи її зріст, опорно—руховий апарат, постава, пропорцій тіла. Або простежити такі параметри, як силова витривалість, гнучкість, спритність. Якщо підлітки будуть навчені правильно аналізувати свої стани, звертати увагу на показники, що можуть вказувати на тривожність, то це дасть змогу їм вчасно запобігти негативним наслідкам порушення здоров’я та дотримуватися здорового способу життя. Адже здорові діти — це здорове майбутнє! Це майбутнє країни, яка обовʼязково буде успішною і сильною!
Здоровʼя, безпека, добробут… Три важливих слова, без яких жодне життя не буде повноцінним. Як дбати про здоровʼя? Як побудувати свій добробут? Як убезпечити себе та своїх рідних?
Власне саме про це — підручник «Здоровʼя, безпека та добробут» для 8—го класу. Будьмо сильними, стійкими й доброзичливими!