
Інтервʼю з авторами підручника «Інформатика» для 8–го класу Оленою Бондаренко та Олександром Пилипчуком


Яка основна концепція та мета підручника «Інформатика» для 8-го класу?
Цей підручник продовжує лінійку підручників з інформатики для НУШ. Його створено з урахуванням сучасних освітніх концепцій, орієнтованих на компетентнісний підхід, інтеграцію знань, розвиток навичок XXI століття. Метою підручника є розвиток в учнів не лише технічних знань, а й критичного мислення, творчості, здатності до співпраці та адаптації в цифровому середовищі.
За якою модельною навчальною програмою створений підручник?
Підручник відповідає модельній навчальній програмі «Інформатика. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Бондаренко О. О., Ластовецький В. В., Пилипчук О. П., Шестопалов Є. А.), метою якої є формування в школярів ключових компетентностей, реалізація загальних цілей інформатичної освітньої галузі, визначених у Державному стандарті базової середньої освіти.
Як структуровано підручник?
Підручник має традиційну для лінійки підручників інформатики видавництва «Ранок» систему організації навчального матеріалу, апарат орієнтування, систему виділення означень, основних понять та тверджень, а також прикладів, що унаочнюють теоретичний матеріал. Навчальний матеріал підручника налічує шість розділів. Кожен розділ складається з параграфів і практичних робіт. Кожен параграф містить теоретичні відомості за темою уроку, приклади практичного застосування отриманих знань, матеріали рубрик «Повторюємо», «Питання для самоперевірки», «Вправи», «Комп’ютерне тестування».
Рубрика «Повторюємо» допоможе дітям пригадати відомості, вивчені в попередніх класах, які будуть корисні для засвоєння нового матеріалу. Для кращого сприйняття матеріалу, полегшення навігації в тексті означення, основні поняття, приклади виділено в окремі блоки. Виклад теоретичного матеріалу супроводжується детальними поясненнями щодо його практичного застосування й ілюстровано рисунками та діаграмами.
Питання для самоперевірки допоможуть учням та ученицям з’ясувати, чи зрозуміли вони навчальний матеріал, а також підготуватися до виконання вправ і практичних робіт за комп’ютером. Вправи складаються із завдань теоретичного та практичного спрямування. Вони призначені для самостійного та групового виконання за комп’ютером.
Які теми охоплює підручник?
У 8-му класі школярам запропоновано вивчення таких тем, як «Кодування даних та апаратне забезпечення», «Створення та публікація вебресурсів», «Опрацювання текстових даних», «Опрацювання мультимедійних об’єктів», «Алгоритми та програми», «Практикум із використання інформаційних технологій». Деякі з них для дітей нові, в інших розглянуто на вищому рівні засоби, відомі їм із попередніх класів. Опановуючи матеріал підручника, учні та учениці вчаться створювати інформаційні продукти, а також раціонально використовувати комп’ютерні засоби, мережні технології та програмні середовища для розвʼязування життєвих завдань.
Яку мову програмування учні будуть вивчати у 8-му класі за вашим підручником?
За нашими підручниками учні, починаючи з 5-го класу, вивчають мову програмування Python — об’єктно-орієнтовану мову програмування надвисокого рівня, призначену для широкого кола завдань. Чому саме Пайтон? Це популярна, затребувана мова, яка водночас забезпечує початківцям так званий швидкий старт. Ми вважаємо, що школярам найкраще починати вчитися програмувати з того, що простіше та швидше може бути використане на практиці. Це дає мотивацію до подальших занять. Простота синтаксису Python робить його чудовим інструментом для формування алгоритмічного мислення.
Під час вивчення тем розділу «Алгоритми і програми» застосовано принцип навчання «по спіралі» з поступовим ускладненням та розширенням змісту. У підручнику «”Інформатика” 8 клас», як і в попередніх підручниках лінійки з інформатики для НУШ, забезпечується актуалізація, повторення і поступове нарощування складності навчального матеріалу, що сприяє формуванню ключових і предметних компетентностей і способів діяльності на більш високому рівні узагальнення, допомагає подолати й попередити освітні втрати.
У підручнику реалізовано принципи наскрізного навчання: акцент у навчальному матеріалі зроблено на практичному застосуванні набутих знань. Розглядаються математичні задачі, прикладні задачі екологічного, фінансового змісту, приклади з опорою на життєвий досвід учнів. Цікаві проєкти ігрового призначення також сприяють пізнавальній мотивації учнів.
Розкажіть про вправи та практичні роботи, їхню мету й особливість
Після кожного параграфа в підручнику запропоновано вправи, які складаються із завдань теоретичного та практичного спрямування. Вони призначені для самостійного та групового виконання за комп’ютером.
У підручнику вміщено також покрокові інструкції для практичних робіт. Щоб виконати кожну із цих робіт, потрібно повторити матеріал, вивчений на попередніх уроках, — тоді учень зможе успішно застосувати свої знання та виконати завдання.
Зміст вправ і практичних робіт наближений до реального життя. Завдання здебільшого проілюстровано орієнтовними зразками результатів їхнього виконання.
Чи є в підручнику інноваційні елементи, наприклад, інтерактивні посилання, QR-коди або рекомендації до використання цифрових ресурсів?
До підручника пропонується інтерактивний електронний додаток на освітній платформі іЗЗі, який містить додаткові матеріали до вправ, тестові завдання з автоматичною перевіркою відповідей, 3D-моделі, навчальні відео, інтерактивні вправи до кожної теми, довідкові матеріали й ін. Перейти до комп’ютерного тестування після ознайомлення з матеріалом параграфа можна за QR-кодом.
Що входить до навчально-методичного комплекту?
До навчально-методичного комплекту «”Інформатика” 8 клас» входить підручник з інформатики, робочий зошит, розробки уроків та презентації до уроків. Під час вивчення розділу «Алгоритми та програми» буде корисною добірка повних текстів програм до вправ і практичних робіт. До підручника пропонуємо календарно-тематичний план.

Ознайомитися з підручником можна за посиланням.