
5 дієвих способів розвитку мовлення учнів на уроках української мови
Розвиток мовлення на уроках української мови має на меті сформувати та вдосконалити комунікативні навички учнів, щоб вони могли:
- вільно та ефективно висловлювати свої думки – як усно, так і письмово;
- збагачувати словниковий запас та доречно використовувати мовні засоби відповідно до ситуації;
- удосконалювати мовленнєву грамотність — дотримуватися орфоепічних, граматичних, стилістичних норм;
- формувати критичне мислення — аналізувати, узагальнювати, будувати аргументовані висловлювання;
- розвивати комунікативну компетентність — ефективно взаємодіяти в різних мовленнєвих ситуаціях.
Ось 5 дієвих способів, які допоможуть зробити Ваші уроки цікавішими та ефективнішими:
1. Аналіз інформації, що нас оточує
Пропонуючи школярам опрацьовувати рекламні тексти, оголошення, публіцистичні статті, інструкції, резюме, графіки та інше, ми знайомимо учнів з різноманіттям текстів, які оточують людину в повсякденному житті, та вчимо їх взаємодіяти з інформацією.

2. Створення та інсценізація певних ситуацій
Учням пропонують створити тексти за певними критеріями. Наприклад, це можуть бути оголошення для різної вікової категорії. Працюючи над ними, діти збагачують свій словниковий запас, розвивають комунікативні навички, досліджують різні мовленнєві ситуації, в яких вони можуть опинитися в реальному житті.

3. Прояв творчості різноманітними способами
Школярі можуть аналізувати не лише написане, але також і те, що вони бачать, чують чи відчувають. Запропонуйте поділитися враженнями від улюбленої музики, описати, які емоції вона викликає, та чому учень/учениця обрали саме її. Ділитися своїми враженнями та висловлювати свої почуття діти також можуть різноманітними способами: описати словами, розповісти усно, підготувати колаж зі знайдених у мережі фото, намалювати ілюстрації, зняти відео, зіграти пантоміму.

4. Рольові ігри та дискусії
Формування мовленнєвих навичок через рольові ігри — чудовий спосіб активізувати мовлення. Наприклад, дискусія у форматі дебатів («Чи потрібні домашні завдання?») або рольова гра («Журналісти беруть інтерв’ю») допомагають школярам формулювати думки логічно та аргументовано.

5. Робота з текстом
Залучаючи школярів до роботи з текстами на уроках української мови, ми не тільки опрацьовуємо мовні особливості, а й спонукаємо їх замислитися над змістом та ідеєю прочитаного, зробити висновки, поділитися власним досвідом. Наприклад, якщо учні читають текст про спорт, ми можемо запропонувати їм розповісти про своє ставлення до фізичної активності, дослідити в групах позитивний вплив спорту на життя людини, а далі презентувати зібрану інформацію перед класом. Надихнувшись текстом, школярі можуть взяти участь у дебатах, наводячи аргументи «за» чи «проти» занять спортом, або ж створити рекламну кампанію для популяризації спорту серед однолітків.

Більше захопливих і корисних завдань ви знайдете в підручнику для школярів 8-го класу, створеному Інною Літвіновою та Оленою Якименко. У ньому представлено різноманітні вправи, що допоможуть Вашим учням глибше опанувати матеріал і застосувати знання на практиці. Пропонуємо прочитати інтервʼю авторок про створення підручника за посиланням.
Залишити коментар