
Ігрові завдання на уроках німецької мови
Ігрові завдання на уроках німецької мови створюють умови для навчання, адже учні та учениці не лише запам’ятають інформацію, а й застосовують її на практиці. Дидактичні розваги сприяють розвитку мовних навичок, розширюють словниковий запас, підвищують мотивацію до навчання та створюють атмосферу співпраці.
Під час організації навчальних ігор: на уроках німецької мови важливо враховувати такі аспекти.
- Мета уроку: забави мають відповідати навчальним цілям. Наприклад, для тренування вживання нових лексичних одиниць в усному мовленні можна використати гру «Kettenspiel».
- Рівень володіння мовою: завдання мають бути зрозумілими й доступними для школярів відповідного року навчання.
- Час: тривалість розваг не має перевищувати 15–20 хвилин, щоб зберегти концентрацію уваги учнів та учениць.
- Розподіл ролей: заздалегідь пояснюйте правила гри та розподіляйте ролі між учасниками; слідкуйте за тим, щоб діти спробували різні ролі в команді.
Лексичні ігри допомагають засвоїти та закріпити нові лексичні одиниці. У своєму підручнику німецької мови для 8(4) класу авторки Світлана Сотникова та Ганна Гоголєва наводять чимало цікавих ігрових завдань лексичного характеру. Наприклад, для повторення вивченої лексики за темою «Kleidung und Mode» пропонується філворд, у якому потрібно знайти 20 іменників на позначення предметів одягу, виписати їх з артиклями і формами множини.

Учні й учениці також із задоволенням виконують таке ігрове завдання як «Buchstabensalat». Така вправа дає змогу не тільки повторити вивчені слова, а й має практичний характер, адже школярі повинні утворити діалоги, використовуючи вивчені слова.

Для тренування лексики з теми «Kleidung und Mode» у підручнику подається цікаве ігрове завдання, мета, якого полягає в тому, щоб знайти першу літеру іменника та доповнити речення утвореними словами відповідно до власних вподобань.

Для кращого запам’ятовування написання та візуальної асоціації іменників на позначення екстремальних видів спорту пропонується вправа, де потрібно вірно з’єднати частини слів та знайти відповідне зображення.

Граматичні ігри спрямовані на формування граматичних навичок усного та писемного мовлення. З допомогою розваг учні мають можливість у цікавий і захопливий спосіб тренувати вивченні граматичні структури в мовленні, застосовувати отримані знання на практиці. Наприклад, під час вивчення теми «Die Schule und wir» у 8(4) класі школярам пропонується гра з кубиком «Schulleben». Діти об’єднуються в групи, по черзі кидають кубик і складають речення, використовуючи форму минулого часу. Хто перший прийде до цілі і складе всі речення правильно, перемагає. У підручнику подається ігрове поле й наводиться приклад того, щоб діти чітко усвідомили, як потрібно грати.

Комунікативні ігри розвивають вміння спілкуватися німецькою мовою. Так, під час вивчення теми «Massenmedien» восьмикласникам і восьмикласницям пропонується зіграти в гру «Lieblingssendungen». Школярі мають обʼєднатися в групи та описати одне одному свої улюблені радіо- чи телепередачі, не називаючи їх. Інші діти мають відгадати їх.

Чудовим інструментом для розвитку навичок діалогічного мовлення є рольові ігри. Наприклад, учням пропонується розіграти інтерв’ю з відомим спортсменом/спортсменкою.

Ігрові завдання є важливим інструментом у викладанні німецької мови. Вони роблять навчання інтерактивним, сприяють розвитку різних комунікативних компетентностей і допомагають учням здобути впевненість у використанні мови. Більше ігрових завдань Ви знайдете в підручнику німецької мови для 8(4) класу авторства Світлани Сотникової та Ганни Гоголєвої.