
Інтервʼю з авторкою підручника «Мистецтво» для 8-го класу Оксаною Комаровською

Яка основна концепція та мета підручника «Мистецтво» для 8-го класу?
Концепція підручника, як і модельної навчальної програми (керівник О.Івасюк), ґрунтується на особистісному підході: учень пізнає мистецтво, себе через мистецтво та свою творчу діяльність.
Найважливіші орієнтири, яких ми дотримувалися в конструюванні навчального змісту, це: цінності. Жодну компетентність не сформуєш поза ціннісними позиціями дітей.
Цінності вибудовуються на емоційних враженнях та їхніх «проживаннях» Тільки сформовані в такому ланцюгу знання створять підґрунтя для виховання компетентної, а головне – духовно багатої особистості.
Діалог: творення і пізнання мистецтва — принципово діалогічний процес: з творами, з митцями, з іншими особистостями «навколо» мистецтва; дуже важливим є діалог як саморозуміння через мистецтво («як мистецтво впливає на мене?»).
Вихід за межі мистецтва того часу, який пізнається, – для осмислення учнівством того, наскільки мистецтво попередніх епох актуальне сьогодні. Це наближує до нас нинішніх людину давніших часів; а мистецтво попередніх епох стає зрозумілішим і сучасним.
Україноцентричність — найважливіший принцип. Дотримуватися цього принципу непросто, з огляду на навчальний зміст — ознайомлення з художніми стилями, що має конкретні хронологічні межі, але вкрай важливо.
Які теми охоплює підручник?
Теми (тематичні кластери) охоплюють мистецтво від давніх часів до кінця 19 століття (імпресіонізм). Обов’язково в кожному кластері два параграфи присвячені українському мистецтву певного стильового періоду.
До речі, підручник розпочинається з українського мистецтва (мистецтва на наших теренах – Мізинська культура, Трипілля) і завершується творчою роботою з проявів імпресіоністичних рис у творіннях українських композиторів, художників.
Чи включає підручник практичні завдання, і якщо так, то як вони сприяють розвитку творчих навичок учнів?
Безумовно, підручник насичений практичними завданнями. Причому ці завдання — це наша принципова позиція – мають сприйматися восьмикласниками як такі, результати яких можна використати в повсякденні або ж у різних ситуаціях шкільного життя.
Чимало завдань імерсивного характеру, які дають змогу емоційно зануритися в атмосферу певної історико-культурної доби. Учнівству пропонуються варіанти завдань з однієї теми. Кожен обирає те, що близько й цікаво саме йому й у такий спосіб розвиває «сродні» здібності.

Ознайомитися з підручником можна за посиланням.