Традиційні українські інструменти та їхнє значення в сучасному музичному мистецтві
Коли ми згадуємо українську культуру, нам на думку спадають музичні інструменти, такі як бандура чи трембіта. І це не випадково, адже музика завжди супроводжувала українські традиції. У цій статті ми розглянемо наші традиційні інструменти та зʼясуємо, чи залишаються вони актуальними й досі.
Тулумбаси, або литаври — це барабани казаноподібної форми, які козаки використовували в культурному та політичному житті Січі. Послухати, як звучить тулумбас можна на каналі «БарабанЗА»: Як звучать сучасні Запорозькі Тулумбаси
Флояра — народний деревʼяний духовий інструмент. «Іван озирнувся назад, на скелі,— і скаменів. На камені, верхи, сидів “той”, щезник, скривив гостру борідку, нагнув ріжки і, заплющивши очі, дув у флояру. “Нема моїх кіз… Нема моїх кіз…” — розливалась жалем флояра. Та ось ріжки піднялись вгору, щоки надулись і розплющились очі. “Є мої кози… Є мої кози…” — заскакали радісно згуки, і Іван з жахом побачив, як, виткнувшись з-за галузок, затрясли головами бородаті цапи», – читаємо в повісті «Тіні забутих предків».
Мелодії флояри здавна супроводжують як радісні, так і сумні події гуцулів: вечорниці, весілля, похорони. Більше про цей інструмент дізнайтеся з відео:
Справжня автентична флояра. Фрілка, денцівка та інші флейти з колекції Віктора Левицького | Сопілка
Дримба — язичковий щипковий інструмент, який був широко розповсюджений на Гуцульщині й використовувався для навчання обрядовим танцям нарівні з гітарою. Зазвичай на дримбі грала мама, навчаючи дітей традиційним танцям, що і призвело до появи слова «дримбати».
А я собі дримбу куплю,
хоч би м була боса,
мені дримба задримбає
біля мого носа
(нагуєвицька коломийка)
Як звучить дримба: Hutsul Planet – Drymba Song / Звук дримби (Official Audio)
Трембіта — народний духовий музичний інструмент, висота звучання якого залежить від його величини. Мелодію зазвичай виконують у верхньому регістрі. Трембіта поширена в східній частині Українських Карпат, зокрема на Гуцульщині. Колись вона служила засобом зв’язку: з її допомогою дізнавалися про місце перебування чабана, який випасав худобу. Також трембіта сповіщала про народження дитини, запрошувала на весілля та проводжала людину в останню путь.
Трембіту можна почути в композиціях гурту «Кораллі»: КОРАЛЛІ – Августа (Альбом “Є!”) official audio
До того ж гурт The Doox використовує дримбу, трембіту та інші традиційні українські інструменти у своїй творчості.
The Doox & July Vitraniuk – Гопак/Hopak
Жалійка — словʼянський народний язичковий інструмент, відомий ще із часів Київської Русі. Зовні вона схожа на деревʼяну дудку з пищиком на кінці. У верхній частині жалійка має 6–9 отворів. Сьогодні її звучання можна почути у виконанні сучасного українського етно-хаос гурту «ДахаБраха». Про цей гурт більш детально ми розповідали в нашому матеріалі.
Бугай — фрикційний музичний інструмент для акомпанементу, тембр якого нагадує ревіння бугая. Він має форму невеликої діжечки — деревʼяного циліндра з верхнім отвором, обтягнутим шкірою. Інструмент здавна використовувався в різдвяних та інших обрядах, а також під час масових народних свят. Побачити та почути бугай можна в кліпі гурту «Онука» на пісню «Відлік».
ONUKA – Vidlik (Official Music Video)
Бандура — український народний струнно-щипковий інструмент, який був особливо популярним серед українського козацтва. На бандурі також грали мандрівні сліпці-бандуристи, виконуючи історичні пісні, думи, псальми та канти. Сучасний український гурт B&B Project виконав попурі з хітів гурту Rammstein на бандурі та кнопковому акордеоні.
Rammstein – Deutschland (Cover by B&B project)
Бубон — один із найдавніших ударних музичних інструментів. Цікаво, що його наявність вважалася ознакою могутності війська, адже бубни своїм гучним звучанням наводили страх на ворога. У багатьох літописних джерелах навіть вказувалася кількість знамен, бубнів та інших музичних інструментів у війську. Танець з Борисполя зі збірки Миколи Лисенка
Колісна ліра – старовинний струнний смичковий інструмент, у якому роль смичка виконує колесо. На таких лірах грали українські кобзарі.
Сподіваюся, що ця добірка допоможе глибше зрозуміти та відчути зв’язок між традиційною та сучасною українською музикою, а також надихне досліджувати і відкривати нові грані музичного мистецтва нашої країни. Традиційні інструменти є невід’ємною частиною української культури, і вони продовжують знаходити своє місце в сучасному світі, збагачуючи його автентичними звуками та унікальним колоритом.
Калантаєва Яна Анатоліївна
28.09.2024
Як же гарно звучить українська музика! Глибину душі нашої можна відчути , слухаючи народну пісню, яка неможлива без цих інструментів. і сучасна музика теж не може без них існувати, бо вона є продовженням всієї національної культури, історії нашого народу.
Залишити коментар