Олімпійські ігри крізь роки
Цьогорічні Олімпійські ігри зібрали увагу всього світу, адже кожен вболівав за свою країну із затамованим подихом. Україна на Олімпіаді у Франції показала відмінний результат, здобувши 3 золоті, 5 срібних та 4 бронзові медалі. Україна брала участь в Олімпійських іграх загалом 15 разів: 7 разів у літніх іграх і 8 разів у зимових, починаючи з 1994 року як незалежна держава. Попри складні обставини, українські спортсмени продовжують наполегливо тренуватися та достойно представляти країну на міжнародній арені.
Про те, коли відбулися перші Олімпійські ігри та, які види спорту були представлені раніше, розповімо далі.
Історія Олімпійських ігор
Олімпійські ігри мають багато легенд про своє походження, де згадуються боги, міфічні герої, царі та правителі. Перші такі ігри, про які збереглися дані, відбулися в 776 р. до н. е. у Стародавній Греції. Вони були не лише спортивним святом, а й місцем зустрічей правителів, філософів та митців.
Ці ігри прославляли ідеал гармонійно розвиненої людини, яка поєднує в собі силу тіла й розуму. У програму ігор входили біг, п’ятиборство, бокс, боротьба, панкратіон та кінні змагання. За легендою, першим олімпійським чемпіоном став Короеб (Coroebus), кухар із міста Еліс. Ігри також мали важливе релігійне значення: вони включали ритуальні жертвоприношення на честь Зевса, чия знаменита статуя стояла в храмі в Олімпії, та Пелопа, міфічного героя і царя Олімпії.
Переможців називали олімпіоніками та шанували як богів. Чемпіони отримували вінки, вдягали пурпурну одежу й урочисто поверталися додому через символічно пробитий у міській стіні пролом, який потім закладали на знак того, що перемога залишиться з містом назавжди. Їм зводили статуї, складали оди та влаштовували бенкети.
Для участі в Олімпійських іграх важливі були не лише фізична краса й сила, а й моральні якості. Учасники мали бути людьми з бездоганною репутацією, щоб не образити богів і не порушити святість храмових володінь. Тому молоді спортсмени символізували гармонію, красу, доблесть, моральність і духовність. Центром олімпійського світу античності був священний округ Зевса в Олімпії, де ігри проводилися раз на чотири роки. Із 776 р. до н.е. всі держави Пелопоннесу брали участь в Олімпіадах, і саме тоді почалася традиція увічнення імен переможців. Ігри тривали п’ять днів.
Чому Олімпійський вогонь став символом олімпіади?
У давньогрецькій міфології Прометей був символом самопожертви заради людей. За легендою, він викрав вогонь з Олімпу і приніс його людям, навчивши їх користуватися цим даром. За цей вчинок Зевс наказав прикувати Прометея до скелі, де орел щодня клював його печінку. Зрештою, його врятував Геракл. Греки шанували своїх богів і висловлювали вдячність Прометею, зокрема через змагання бігунів зі смолоскипами на Олімпійських іграх.
У 394 р. н. е. римський імператор Феодосій I заборонив Олімпійські ігри, намагаючись викорінити язичницькі традиції після прийняття християнства. Ця заборона тривала близько півтори тисячі років. За цей час спорт втратив своє значення як засіб спілкування між народами.
Відродження сучасних Олімпійських ігор
23 червня 1894 року в Парижі, у Великому залі Сорбонни, відбулася зустріч комісії, яка мала на меті відродити Олімпійські ігри. Генеральним секретарем цієї комісії став П’єр де Кубертен.
Незабаром було створено Міжнародний олімпійський комітет (МОК), до якого увійшли авторитетні громадяни з різних країн. За рішенням МОК, перші сучасні Олімпійські ігри мали відбутися у квітні 1896 року в Афінах, Греція.
Уперше Олімпійський вогонь запалав на стадіоні Амстердама в 1928 році, але традиція естафети, яка приносить вогонь з Олімпії до міст проведення Олімпіад, була започаткована в 1936 році. Біг факелоносців став одним із найурочистіших моментів ігор. 20 червня 1936 року в Олімпії запалили вогонь, який подолав 3075 кілометрів через Грецію, Болгарію, Югославію, Угорщину, Чехословаччину до Німеччини. У 1948 році смолоскип уперше здійснив морську подорож.
Перші сучасні ігри викликали велику цікавість. Стадіон, розрахований на 70 тисяч місць, прийняв 80 тисяч глядачів. Усі присутні стали свідками яскравих церемоній відкриття і закриття Ігор, а також нагородження переможців.
З давніх часів Олімпійські ігри були головною спортивною подією світу. Під час ігор усі війни припинялися, наставав мир, а змагання відбувалися в чесній боротьбі. Світові війни призвели до скасування Ігор у 1916, 1940 і 1944 роках. Сьогодні Олімпійські ігри залишаються однією з найбільших подій у світі, де результати фіксуються комп’ютерами та телекамерами, а час вимірюється з високою точністю.
У першій сучасній Олімпіаді взяли участь 311 атлетів із 13 країн, які змагалися в 13 видах спорту. На Олімпійських іграх 2004 року в Греції кількість учасників перевищила 15 тисяч із понад 200 країн, а медалі розігрувалися у 28 видах спорту. З розвитком спортивного обладнання вдосконалюються і самі види спорту.
Мета Олімпійського руху
В Олімпійській хартії зазначено, що мета Олімпійського руху — виховувати молодь через спорт у дусі взаєморозуміння і дружби, сприяючи створенню кращого й мирного світу. Найвидатніші спортсмени вважають свою кар’єру неповноцінною без Олімпійської медалі, а Олімпійські чемпіони — це гордість кожної країни.
На Олімпійських іграх 2024 року в Парижі було досягнуто повної гендерної рівності серед учасників. Вперше в історії Олімпійських ігор кількість жінок-спортсменок дорівнювала кількості чоловіків-спортсменів, тобто по 5,250 учасників кожної статі з загальної кількості 10,500 спортсменів. Це стало важливою віхою у прагненні до гендерної рівності у спорті та було результатом багатьох ініціатив, очолюваних Міжнародним олімпійським комітетом (МОК) та партнерами з Олімпійського руху.
Також на Паризьких Олімпійських іграх 2024 було представлено більше змішаних заходів, з 22 змішаними подіями у порівнянні з 18 на Токійських іграх 2020 року, що сприяло рівному розподілу можливостей для участі чоловіків та жінок у різних видах спорту.
Крім того, важливо зазначити, що спортсмени допомагали одне одному в різних ситуаціях. Наприклад, під час ігор відбувалися події, де учасники підтримували один одного як в особистих змаганнях, так і в командних, демонструючи дух товариства і взаємодопомоги, який є одним з основних принципів Олімпійських ігор.
Олімпійські ігри — це важлива подія, яка об’єднує людей з усього світу й має велике значення не лише для спортсменів, але і для всього людства.
Залишити коментар